Pivní styl NEIPA

Vítej ve světě NEIPA, což je jako kdyby si IPA řekla: "Vzpomeň si na svoje kořeny, ale vezmi to na další level!" NEIPA je zkratka pro New England India Pale Ale. A kde to všechno začalo? No, jako každý dobrý příběh, i tenhle má svůj původní domov - v tomto případě v Nové Anglii, USA.

Historie NEIPA sahá až do osmdesátých let minulého století. V té době se v Massachusetts vyráběla klasická IPA, ale pak se něco začalo dít... Pivovary začaly experimentovat s novými technikami, jako je použití nových chmele a chladícího procesu, což vedlo k vzniku NEIPA.

První dokumentovaná zmínka o NEIPA se datuje do poloviny devadesátých let, kdy pivovar The Alchemist vytvořil svou slavnou Heady Topper. Ale pravděpodobně prvními pionýry NEIPA byly pivovary jako Catamount Brewing Company a Greg Noonan's Vermont Pub & Brewery, kteří začali experimentovat s touto novou stylizací IPA již v devadesátých letech.

Tato nová stylizace IPA začala postupně pronikat do povědomí pivního světa a během následujících let si získala stále větší popularitu mezi milovníky dobrého piva. Dnes už najdeš NEIPA na mnoha pivních seznamkách po celém světě.

Takže pokud si chceš užít skleničku piva, která ti vyrazí dech svou vůní a okouzlí tvůj jazyk svými chutěmi, NEIPA je pro tebe! A nezapomeň, pokaždé, když ochutnáš NEIPA, ochutnáváš kousek pivní historie, která se nebojí jít proti proudu a přinášet do světa něco nového a osvěžujícího. Na zdraví! 🍻
Regresar al blog